28 Ağustos 2012 Salı

Boyadan Suya - Sudan KağıdaGeçenlerde okuduğum bir kitapta "insanlar, yaratıcı sürecin bir parçası olmaktan hoşlanırlar" diyordu. Okuyunca da mantıklı gelen bu sözün yaşayarak gerçekliğini görmem de birkaç gün içinde gerçekleşti. Bayram tatilinde Turgut Reis Marina'da arkadaşımla yürürken bir tezgahın önüne yapıştırılmış olan bir yazı gözümüze çarptı - "Kendi ebrunu kendin yap" yazıyordu. Ne yalan söyliyim normalde çok da sevdiğim bir sanat dalı olmayan ebruyu kendim yapıp bir tatil anısı olarak duvarıma asma fikri kulağıma hoş geldi. Düşünsenize istediğim renkteki boyalara daldırdığım fırçanın ucuna pıt pıt vurarak kitreli suyu istediğim renge çevirmek benim elimdeydi.. Veee biz de gerekeni yaptık, hemen önlüklerimizi takıp tezgahın sahibi bayanın yönlendirmesiyle konuşturduk sanatımızı:)


İki tık tık bir pıt pıt..


Ben ebrunun battal denilen türünü yaptım, yani renkleri oluşturduktan sonra ince uçlu metal kalemle birbirine karıştırmadım, baloncuklar halinde bıraktım. Sanki böyle daha eğlenceli oldular. Renk olarak da sarı, pembe, mor ve açık turuncuyu kullandım.

Hııımm şöyle bir yukardan bakalım, galiba bu kadar renk karışımı yeterli..


Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kağıdı gergin bir şekilde suyun üzerine bırakarak hiç hava boşluğu kalmamasını sağlamakmış. Bir de tabi kağıdı sudan çekerken yine gergin bir şekilde tepsiye sıyırarak üzerindeki suyu atmak gerekiyor.


Ta taaaamm sudan yeni çıkmış ebru'muz hazır..

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder