28 Ocak 2014 Salı

14 Şubat Sevgililer Günü YaklaşıyorYıllardır süregelen "ticari bir gün", "sevene her gün sevgililer günü" tartışmaları eşliğinde yeni bir 14 Şubat'a yani bizdeki sözlük anlamı ile Sevgililer Günü'ne sayılı günler kaldı. Bu tarz yorumlara ilişkin düşüncem ise evet tabiki mutluluğu maddesel şeylere bağlamak ne doğru ne de gerçekten bizi mutlu edebilir. Ayrıca, yine tabiki sevene her gün sevgililer günüdür ve her zaman sevgi karşılıklı olarak gösterilmelidir ancak, o günü de sevdiğin ve sevildiğin için bir şükretme, mutlu olma, sevdiğine bu mutluluğun bir nedeni ve ortağı olduğu için teşekkür etme bahanesi olarak kullanmakta da hiçbir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Bu teşekkürün de binbir çeşit yolu vardır elbette, ne illa maddesel bir şey olmak zorundadır ne de olmamak..:) Yani tek kural içimizden nasıl geliyorsa öyle olmalıdır.. Belki içinden gelen bir kart yazmaktır O'na özel, yada bir haftasonu kaçamağı için fırsat yaratmak, belki güzel bir sofra hazırlamak, bundan sonra notlarını alacağı kalemi ona sen almak da isteyebilirsin, yada daha önce gördüğün o tshirtün ona çok yakışacağını düşünüp hediye edebilirsin... Yani bu işin gerçekten bir kuralı yok, maddi yada manevi içinde sevgi varsa sonuç mutluluk garantili.:) Örneğin benim için bu her yıl değişkenlik göstermektedir, o yıl içimden nasıl geliyorsa o şekilde bunu paylaşmayı seviyorum, bu bazen ne bir kart ne bir hediye, sadece benim ağzımdan dökülen sözler de olabiliyor O'nun için seçtiğim.

Farkettim ki bugüne kadar 14 Şubat'ın Sevgililer Günü olarak kutlanmasının tarihte neye dayandığını merak edip de araştırmamışım. Hazır yazıya başlamışken onu da araştırdım ve gördüm ki bu bağlantı 14. yüzyıla dayanıyor. Bu yıllarda İngiltere ve Fransa'da 14 Şubat kuşların çiftleşme tarihi olarak biliniyormuş. Ve o tarihte sevgililer birbirine güzel sözlerin yazılı olduğu notlar verirler ve bu notlarda da sevdiklerine Valentine diye hitap ederlermiş. Bu özel günün tarihçesi bu şekildeymiş...

Bu yıl 14 Şubat'ta sevdiğinle mutluluğunu paylaşırken ona bir de hediye vermeyi düşünüyorsan gigi|armario  ( www.gigidukkan.com ) olarak hazırladığımız aşağıdaki seçkilere de bakmanı öneririm. Seçkileri hazırlarken hem bayanları hem de bayları düşündük. Ayrıca, hatırlatmak isterim ki www.gigidukkan.com üzerindeki birçok ürün Türk tasarımcılara ait ve sınırlı sayıda hatta bazı tasarımlardan sadece bir adet var yani alacağın hediye O'na özel olacak.
Şimdiden gününüz kutlu olsun.:) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder